Co to znaczy prowadzić ekologiczny dom? Przejście na ekologiczny tryb życia to nie tylko korzyści dla zdrowia, środowiska, ale i portfela. Przestrzeganie ekologicznych zasad w domu znacząco ograniczy wydatki na ogrzewanie i energię elektryczną, wywóz śmieci i opłaty za wodę. Zatem warto się na to zdecydować, gdyż wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, a efekty mogą być naprawdę imponujące.  Zacznijmy więc od tych najprostszych.

1. Oszczędzaj wodę

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zasoby wody pitnej ciągle maleją. Niestety woda ciągle jest marnowana. Wiele osób wielokrotnie spuszcza wodę w toalecie lub nie zakręca kurka podczas mycia zębów. Warto więc zacząć ją oszczędzać, a przy okazji zyska na tym budżet domowy. Przede wszystkim warto zacząć od brania krótkich pryszniców. Powinny trwać nie dłużej niż 2 minuty. Ponadto po zwilżeniu ciała, warto zakręcić kurek, namydlić się, a potem dopiero spłukać mydliny, a nie puszczać wody non stop w trakcie kąpieli. Warto także ograniczać również częstotliwość spłukiwania wody w toalecie. Warto np. korzystać z systemów oszczędzających wodę 3/6 l.

Sprawdź sposoby na skuteczne oszczędzanie wody

2. Segreguj śmieci

Warto również segregować śmieci. Dzięki temu wiele materiałów można ponownie wykorzystać. Dzięki temu również chroni się środowisko. Należy więc posiadać kilka koszy na śmieci. Przynajmniej na: plastik i metal, papier, szkło oraz odpady mieszane. W ten sposób zmniejszają się także koszty wywozu śmieci. Należy bezwzględnie pamiętać, aby nie wyrzucać do kosza przeterminowanych leków i oddać je do punktu utylizacji. Podobnie rzecz ma się z bateriami i elektrośmieciami.

3. Ogranicz zużycie energii elektrycznej na co dzień

Wiele osób przebywając w domu ma jednocześnie włączonych wiele urządzeń elektrycznych, z których jednocześnie nie korzysta. Również podczas wyjść należy pamiętać, aby zawsze wyłączać światło, a także odłączać z gniazdka urządzenia elektroniczne. Pomimo wielu kampanii wciąż rośnie liczba pożarów spowodowanych zostawieniem ładowarki w gniazdku. Dlatego nie można o tym zapominać i należy zawsze dbać o bezpieczeństwo. Warto również raz w tygodniu zrobić “godzinę dla Ziemi” i wyłączyć wszystkie sprzęty elektroniczne.

4. Wybieraj produkty pochodzące z recyklingu

Worki foliowe rozkładają się wiele setek lat tak samo jak butelki plastikowe. Zatem warto z nich zrezygnować na rzecz materiałów z recyklingu. Zatem idealne będą papierowe torebki, które są świetną alternatywą dla worków foliowych. Na zakupy najlepiej wybrać się z materiałową torbą, a w sklepie wybierać napoje w szkle, a nie plastiku.

5. Ogranicz zużycie chemicznych środków czyszczących

Nie od dziś wiadomo, że środki czyszczące są nie tylko niebezpieczne, ale również biobójcze. Zatem w miarę możliwości należy ograniczyć ich ilość. Np. zamiast czyścić piekarnik chemicznymi środkami, można użyć do tego celu sody oczyszczonej zmieszanej z wodą, która jest doskonałym środkiem czystości. Soda oczyszczona wywabia też plamy. Jeżeli nie ma się czasu na wykonywanie samodzielnie środków czystości, można zakupić te ekologiczne, o których przeczytasz tutaj KLIK

6. Wybieraj energooszczędny sprzęt AGD

Obecnie w sklepach RTV i AGD można znaleźć szeroki wybór sprzętów. Należy wybierać te, które są energooszczędne. Idealnie sprawdzą się sprzęty elektroniczne z klasy energetycznej A+++, które pomimo tego, że są zazwyczaj trochę droższe, to taka inwestycja bardzo szybko się zwróci, gdyż są energooszczędne i ich pobór energii jest naprawdę minimalny.

7. Wymień  żarówki na świetlówki

Stosowanie tradycyjnych żarówek wiąże się z dużym poborem energii. Dlatego warto wymienić je na świetlówki ledowe, które nie tylko są energooszczędne, ale również świecą znacznie dłużej od tradycyjnych żarówek. Zresztą Unia Europejska wycofała z rynku tradycyjne żarówki, stąd konieczna jest ich wymiana. Światło emitowane przez oświetlenie ledowe jest ponadto zdrowsze. To niezbędny element eko domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *