Czasochłonne, żmudne i niesprzyjające zadowoleniu z powstałych efektów – to cała prawda o prasowaniu. Czy jest sposób, aby perfekcyjnie wyprasować ubrania i sprawić, aby ta aktywność stała się lekka, szybka i komfortowa? Kilka prostych trików może zaoszczędzić czas spędzony na prasowaniu ubrań, ale także umilić tę czynność. Warto skorzystać ze sprytnych sposób, które będą pomocne przy szybszym przywróceniu pięknego wyglądu upranych ubrań.

Zrób odpowiednie pranie

Pierwszą czynnością, o której należy pamiętać, jeszcze przed przystąpieniem do prasowania, jest pranie. To, w jaki sposób jest robione, przyczynia się do komfortu w późniejszym prasowaniu. Dobrą praktyką jest nie zapełnianie bębna pralki w maksymalnym stopniu, a wrzucenie do niego takiej ilości odzieży, aby pozostała odrobina pustej przestrzeni. Dzięki takiemu rozwiązaniu pranie łatwiej się wypierze i wypłucze. Ponadto ubrania będą mniej pogniecione. Analogicznie nie należy mieszać materiałów lekkich z ciężkimi w jednym cyklu prania.

Rozwieś prawidłowo ubrania

Kiedy przychodzi czas na wyciągnięcie odzieży z pralki, najlepiej zrobić to jak najszybciej. Rozwieszanie należy zacząć od mocnego strzepnięcia ubrań, co w następstwie doprowadzi do zmniejszenia ilości zagnieceń. Technika rozwieszania ubrań jest równie ważna. Najlepsze miejsce na klamerki do przypinania odzieży to szwy. Ubrania na sznurku powinny wisieć równo. Natomiast do powieszenia koszul, bluzek i sukienek można użyć wieszaków. O ile swetrów nie należy wieszać na wieszakach przez ryzyko ich naciągnięcia, tak spodnie powinny być przypięte do sznurka za nogawki. Ten sposób pozwoli na ograniczenia prasowania poprzez prostowanie się spodni, których cięższa część będzie na dole.

Nie daj całkiem wyschnąć ubraniom

Prasowanie najszybciej wykonuje się na tkaninach lekko wilgotnych, a także z użyciem pary. Jeśli trzeba wyprasować plisy, najlepiej spiąć je razem np. spinaczami biurowymi, natomiast do prasowania rękawów można użyć zrolowanego ręcznika, który włożony do rękawa koszuli pozwoli na uniknięcie kantów.

Wybierz dobrą deskę do prasowania

Co ważne, deska do prasowania powinna posiadać specjalny pokrowiec odbijający ciepło, a w przypadku jego braku, dobrym pomysłem jest ułożenie między pokrowiec a deskę folii aluminiowej (błyszczącą stroną do góry) lub położenie miękkiego ręcznika. To może znacznie skrócić czas prasowania. Tak samo jak zaczęcie od odzieży wymagającej niskiej temperatury prasowania.

Wykorzystaj płyn do zmiękczania tkanin

Przed rozpoczęciem prasowania warto zadbać o to, aby ubrania były odpowiednio miękkie i łatwo poddawały się gorącej temperaturze żelazka. Istnieją specjalne płyny umożliwiające łatwe prasowanie, ale równie niezawodnym domowym sposobem okazuje się być ocet. Jest on naturalnym zmiękczaczem tkanin. Wystarczy zmieszanie octu z wodą w proporcji 1:4 oraz kilka kropli wybranego olejku aromatycznego, aby spray rozmiękczył zagniecenia. Mieszankę można dodać również do pralki pod koniec prania. Efekt świeżego prania można uzyskać nie tylko przez użycie krochmalu. Idealnym zamiennikiem, który dodatkowo nie zapcha ubrań jest wymieszanie 1/3 szklanki wódki z 2/3 szklanki wody oraz dodanie niewielkiej ilości olejku cytrynowego. Spryskane tą mieszanką ubrania będą świeże i dłużej zachowają czystość.

Ranking klasycznych żelazek

PozycjaNazwaCena
1Philips GC4527/00
Sprawdź cenę
2Philips GC4887/30
Sprawdź cenę
3Bosch TDA703021
Sprawdź cenę
4Philips GC4526/20
Sprawdź cenę
5Bosch TDI903231A
Sprawdź cenę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *