Lodówka to niezbędny sprzęt w gospodarstwie domowym. Lodówka musi być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna, w końcu będziemy z niej korzystać każdego dnia przez wiele lat. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając lodówkę i jakie typy lodówek dostępne są na rynku? Przy wyborze odpowiedniej lodówki Oprócz parametrów technicznych i osobistych preferencji względem sprzętu warto zwrócić uwagę na pojemność, wygląd, klasę energiczności i cenę urządzenia. Sprawdź wszystkie rodzaje lodówek, jakie są dostępne.

Lodówka do zabudowy

Upragnione własne cztery kąty czasem sprawiają problem w postaci trudnej aranżacji pomieszczeń. Mała kuchnia jest minimalistyczna i nie pozwala z pełnym rozmachem rozwinąć skrzydeł podczas ustawiania elementów. Bardzo dobrym rozwiązaniem są lodówki do zabudowy, które idealnie chowają się w aneksach kuchennych.
Lodówki do zabudowy wbrew pozorom nie są mniej funkcjonalne od swoich wolnostojących odpowiedników. Przy wyborze lodówki należy zwrócić uwagę na wymiary i ofertę wyposażenia. Wymiary są bardzo ważne, ponieważ decydują o tym, czy lodówka zmieści się w zabudowie, czy nie. Milimetry mogą zdecydować o jej lokacji. Innymi czynnikami wyboru są parametry lodówki, a mowa o energooszczędności, pojemności, funkcjonalności czy hałas generowany przez urządzenie. To, że sprzęt jest zabudowany, nie oznacza, że jest mniej funkcjonalny i musi głośno buczeć. Wręcz przeciwnie, lodówki do zabudowy w niczym nie ustępują swoim wolnostojącym odpowiednikom, a są bardziej estetyczne i pozostawiają więcej przestrzeni w kuchni.

Lodówka wolnostojąca

Lodówka wolnostojąca jest najczęściej kupowanym modelem. W odróżnieniu od lodówek pod zabudowę może funkcjonować jako osobny mebel. Przy wyborze modelu nie musimy być ograniczeni więc zabudową naszej kuchni, a jedynie dostępnym miejscem. Lodówki wolnostojące mogą różnić się konfiguracją drzwi, wielkością zamrażalnika, dodatkowymi funkcjami. Są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach. Często ich ciekawy design potrafi zmienić oblicze całej kuchni. Tu jednak słowo przestrogi, zmiana frontu lodówki najczęściej nie jest możliwa, więc jeśli chcemy zmienić aranżację kuchni, może się to wiązać ze zmianą lodówki. Inaczej ma się sprawa z lodówkami w zabudowie, które nie posiadają blatu ani gotowego frontu i bez problemu można je dostosować do nowego wyposażenia. Lodówki wolnostojące dobrze sprawdzą się w wąskich, ale wysokich pomieszczeniach. Wnętrze lodówek różni się w zależności od firmy i modelu, ale często oferowane są nam dodatkowe funkcje, np. półka na butelki, pojemnik na jajka czy szuflada na warzywa. Bez różnicy na jaki typ lodówki się zdecydujemy, musimy zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Cechujące się największą efektywnością modele oznaczane są symbolem A+++. Kolejno są A++, A+, A, B, C, D. Jednak pamiętajmy, że ilość zużytego prądu zależy od wielkości lodówki i warunków zewnętrznych, a nie tylko od energooszczędności. Cechą pozwalającą na ekonomiczne korzystanie z lodówki z zamrażalką jest podwójny termostat, pozwalający na osobne ustawienie temperatury dla części chłodniczej i dla zamrażalnika.

Lodówka dwudrzwiowa

Takie lodówki to świetny wybór dla rodzin, wspólnych kuchni z których korzysta dużo osób, lub po prostu dla tych którzy potrzebują dużo miejsca w lodówce. Wielkość zamrażalnika jest w nich porównywalna do części chłodzącej. Dzięki temu mamy wystarczająco miejsca na przechowywanie potrzebnych zapasów. Często mają też dodatkowe funkcje jak na przykład dystrybutor wody lub kostkarkę. Im większa lodówka, tym łatwiej jest też zachować w niej porządek i efektywnie zużywać produkty- nie ma ryzyka, że przeoczymy jakieś jedzenie ukryte za innymi produktami. Na rynku pojawiają się też modele z większą ilością drzwi. Wymagają już jednak większej przestrzeni w kuchni i zużywają proporcjonalnie więcej prądu.

Lodówka z kostkarką

Wiele modeli lodówek dostępnych jest z dodatkowymi funkcjami, takimi jak na przykład kostkarka do lodu. Ta funkcja jest przydatna przede wszystkim osobom, które korzystają często z kostek lodu. Te niewątpliwe korzyści z posiadania kostkarki, okupione są jednak pewnymi minusami. Taka lodówka zajmuje sporo miejsca, a jednocześnie jej pojemność jest zmniejszona na rzecz kostkarki. Poza tym, wiele modeli z kostkarką potrzebuje podłączenia do źródła wody. Jest jeszcze sprawa filtrów do wody, które należy regularnie wymieniać. Modele z kostkarką są zaawansowane technologicznie, więc żeby uniknąć częstych usterek warto postawić na produkt cenionych, godnych zaufania marek.

Na co zwrócić uwagę, kupując lodówkę do 1000 zł

Mimo, że budżet na zakup chłodziarki nie jest zbyt wygórowany, także za taką kwotę możemy kupić nowoczesne urządzenie, które zapewni nam codzienny komfort użytkowania. Przeczytaj nasz poradnik jaką lodówkę do 1000 zł kupić! Najistotniejszym argumentem jest z pewnością pojemność użytkowa urządzenia. Nawet najpiękniejsza i najbardziej ekonomiczna chłodziarka niewielkich rozmiarów nie sprawdzi się w przypadku wieloosobowej rodziny. Aby obliczyć jej optymalną pojemność w zależności od ilości osób korzystających ze sprzętu, należy dla jednego użytkownika przeznaczyć około 120-130 litrów pojemności a dla każdego kolejnego dodatkowe 30. Oznacza to, że jeśli z lodówki będą korzystać 4 osoby, potrzebujemy modelu o pojemności około 210 – 220 litrów. Równie ważne jest, aby zakupiona przez nas chłodziarka była ekonomiczna. Pobór energii elektrycznej powinien być na jak najniższym poziomie. Jeśli zależy Ci na niskich rachunkach za prąd, poszukaj modeli w klasie energetycznej A+ lub A++. Bez większego problemu znajdziesz na rynku takie urządzenia w cenie do 1000 zł.

Dodatkowe funkcjonalności lodówek

Przyglądając się dostępnej na rynku ofercie chłodziarko – zamrażarek do 1000 zł można zauważyć, że nawet mimo niewygórowanej ceny w wielu modelach znajdziemy bardzo przydatne funkcje dodatkowe, które znacznie ułatwią nam codzienne korzystanie z urządzenia. W szczególności warto zwrócić uwagę na:

  • System No Frost, który dzięki odpowiednim parametrom wilgotności i temperatury eliminuje osadzanie się szronu na ściankach chłodziarki. System No Frost eliminuje również konieczność rozmrażania lodówki, co jest dużym udogodnieniem w porównaniu z urządzeniami, które należy rozmrażać w klasyczny sposób.
  • Możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi lodówki. Taka funkcjonalność pozwala nam na dowolną aranżację sprzętu w przestrzeni kuchennej.
  • Powłokę antybakteryjną. Specjalna technologia, hamująca namnażania się drobnoustrojów i mikroorganizmów sprzyja dłuższemu zachowaniu świeżości, smaku i walorów odżywczych przechowywanego w chłodziarce pożywienia.

Nie mniej ważne od dodatkowych funkcjonalności jest również wyposażenie urządzenia. Dobrze, jeśli zakupiony przez nas model zawiera specjalne pojemniki, służące do przechowywania owoców, warzyw czy jajek. Dodatkowo, półki wykonane ze specjalnego rodzaju szkła pomogą nam utrzymać w lodówce odpowiedni porządek. Są łatwe w czyszczeniu, odporne na zarysowania, zabezpieczają także wnętrze chłodziarki przed przedostaniem się wylanych cieczy na niższe poziomy komory.

Mała lodówka

Małe lodówki to idealne rozwiązanie do pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni lub dla osób, które mało gotują i jedzą głównie na mieście. Małe lodówki od zwykłych lodówek różnią się głównie rozmiarem. Jednak modele o wysokości do 85 cm już mogą zapewnić nam pojemność chłodziarki około 60 l, a zamrażalki nawet 25 l. Takie modele dostępne są w wersji jednodrzwiowej, lub dwudrzwiowej- z zamrażalnikiem za osobnymi drzwiami. Są też dostępne małe lodówki bez zamrażalnika- dla osób które zużywają i kupują jedzenie na bieżąco. Jedne z najniższych lodówek mają wysokość jedynie 30 cm. Ze względu na wiele dostępnych rozmiarów lodówek, ważne jest by dokładnie zmierzyć miejsce w którym ma stać lodówka. Jeśli dopiero planujemy wystrój kuchni i chcemy by lodówka była w zabudowie pod blat, warto najpierw wybrać model lodówki, a później dostosować meble. Jedyny znaczący minus małych lodówek, poza małą ilością miejsca, to brak funkcji no frost.

Ranking lodówek

PozycjaNazwaCena
1Lodówka Liebherr CBNes 6256 PremiumPlus
Sprawdź cenę
2Lodówka Bosch KGV36KL32
Sprawdź cenę
3Lodówka Samsung Family Hub RF56M9540SR
Sprawdź cenę
4Lodówka Whirlpool BLF 5121 OX
Sprawdź cenę
5Lodówka Amica FK299.2FTZXAA
Sprawdź cenę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *