Wiele osób jest zdania, że stosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych nawilżaczy powietrza to najlepszy ze wszystkich możliwych sposobów na utrzymanie w budynku optymalnych parametrów (przede wszystkim wilgotności), szczególnie w czasie sezonu grzewczego. Chcąc podnieść temperaturę w pomieszczeniu, niestety doprowadzamy do osuszenia w dość znacznym stopniu powietrza, co z całą pewnością nie wpływa pozytywnie ani na zdrowie, ani na dobre samopoczucie.

Zbyt niska wilgotność negatywnie wpływa nie tylko na człowieka, ale również i wszystkie meble, które znajdują się w takim pomieszczeniu przez dłuższy okres — chodzi tu przede wszystkim o pojawiające się na powierzchni spękania o różnej wielkości.

Jaki nawilżacz wybrać?

Oferta rynkowa nawilżaczy powietrza jest naprawdę w dzisiejszych czasach przeogromna. Modele różnią się pomiędzy sobą nie tylko ceną, ale również mocą czy innymi parametrami. Dlatego wybór takiego urządzenia, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z efektów jego działania, zawsze warto sobie bardzo dokładnie przemyśleć. Urządzenia często różnią się pomiędzy sobą również skutecznością działania, dlatego też nie każde z nich będzie w stanie poradzić sobie w danym pomieszczeniu w sposób zadowalający z suchym powietrzem.

Jeśli głównym kryterium wyboru, będzie cena, to zdecydowanie najtańszą formą nawilżaczy powietrza będą specjalne nakładki, przeznaczone do montowania na domowych kaloryferach. Nakładka napełniana jest wodą, a jej działanie rozpoczyna się w chwili, gdy kaloryfer zostanie rozgrzany do odpowiedniej temperatury.


Wybierając najlepszy nawilżacz powietrza do własnych potrzeb, należy pamiętać o tym, że wszystkie tego rodzaju urządzenia podzielić można na trzy główne kategorie:

Nawilżacz parowy

Nawilżacze powietrza parowe, które do działania napędzane są przy pomocy elektrycznej energii. W tym przypadku do urządzenia wlewana jest odpowiednia ilość wody, która następnie zostaje podgrzana do odpowiedniej temperatury, po czym wyrzucona zostaje z nawilżacza w postaci delikatnej, całkowicie sterylnej (co ma duże znaczenie w szczególności dla osób zmagających się z wszelkiego rodzaju alergiami) mgiełki. Wydzielana para nawilża powietrze, w minimalny tylko sposób nieco je podgrzewając.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacze powietrza ewaporacyjne są urządzeniami, których zasada działania opiera się na zasysaniu powietrza z pomieszczenia, które wewnątrz urządzenia jest nawilżane, po czym z powrotem za jego pośrednictwem wraca do pomieszczenia. Warto dodać, że w przypadku tego typu urządzeń (w przeciwieństwie do nawilżaczy parowych) powietrze nie zostaje nawet w sposób śladowy podgrzane.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe są urządzeniami, których zasada działania opiera się na rozbijaniu cząsteczek wody (przez co tworzy się delikatna mgiełka) przy pomocy ultradźwięków. Para może w tym przypadku zostać podgrzana bądź pozostać chłodna, wszystko tak naprawdę zależy od specyfikacji mechanizmu, jaki w danym urządzeniu został zastosowany.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem

Coraz częściej można się spotkać z nawilżaczami powietrza wyposażonymi dodatkowo w jonizatory. To czy warto sięgać po takie urządzenia, jest kwestią bardzo indywidualną, ponieważ w tym przypadku grono ich zwolenników, jak i przeciwników jest niemal identyczne. Zasada działania nawilżaczy wyposażonych w jonizator jest niemal identyczna jak w przypadku pozostałych urządzeń, z tym że dodatkowo w tym przypadku urządzenia z tą dodatkową funkcją generują jony ujemne (czyli aniony), które neutralizują jony dodatnie (czyli kationy) zawarte w powietrzu. To bardzo praktyczna funkcja nawilżacza, ponieważ dzięki temu możliwe jest znacznie skuteczniejsze i efektywniejsze oczyszczenie organizmu, co bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na ogólne zdrowie, ale również i samopoczucie, komfort przebywania w takim pomieszczeniu czy zdolność do koncentracji. Z korzystaniem z nawilżaczy powietrza wyposażonych w jonizator należy jednak nieco uważać. Choć często mają one zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie, to jednak należy pamiętać o tym, że jony dodatnie szczególnie w zbyt dużej ilości w skrajnych przypadkach mogą się przyczyniać do niedotlenienia organizmu.

Na co zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza

Niezależnie od wybranej grupy modeli nawilżaczy powietrza, wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych parametrów, która znacząco mogą wpłynąć na efektywność działania urządzenia, a tym samym zadowolenie użytkownika z korzystania z tego typu rozwiązania.

Moc

Jest to parametr, który w przypadku nawilżaczy powietrza informuje użytkowników urządzeń o tym, ile energii należy mu dostarczyć, aby zapewnić jego jak optymalne działanie. Należy pamiętać o tym, że im wyższa moc, tym urządzenie w znacznie krótszym czasie jest w stanie odpowiednio nawilżyć powietrze w pomieszczeniu.

Wydajność

To zdecydowanie najważniejszy parametr, jakim należy się kierować, wybierając najlepszy dla siebie model nawilżacz powietrza. Warto wiedzieć, że w przypadku nawilżaczy powietrza wydajność określana jest na dwa sposoby — poprzez podanie obszaru nawilżania bądź wydajności parowania (przy czym ten pierwszy sposób jest zdecydowanie bardziej powszechny, wyrażany w jednostce metrów kwadratowych).

Filtry

Ich obecność wpływa przede wszystkim za zachowane odpowiedniej higieny w zastosowaniu nawilżaczy powietrza. W zależności od konkretnego ich rodzaju filtry mogą powodować usuwanie nieprzyjemnych zapachów, redukować powstawanie kamienia czy zapobiegać przedostawaniu się do powietrza zdecydowanej większości alergenów (a co za tym idzie, ten rodzaj filtra chętnie stosowany jest przez alergików).

Pojemność zbiornika na wodę

Tu zasada jest prosta — im większy, tym rzadziej należy go uzupełniać. Jest to parametr należący to tych nieco mniej istotnych.

Hałas

Choć współczesne nawilżacze powietrza należą do urządzeń stosunkowo cichych, to jednak zawsze warto ten parametr sprawdzić (podawany jest zawsze w decybelach).

Dzieci są istotami znacznie bardziej wrażliwymi niż osoby dorosłe, a co za tym idzie nawilżacze powietrza stosowane w ich pokojach, muszą być odpowiednio dopasowane do ich wyjątkowych potrzeb. Poza funkcjonalnością, nawilżacze powietrza mogą być również bardzo estetyczne i doskonale wpasowywać się w wystrój dziecięcego królestwa (na rynku jest bardzo duży wybór urządzeń kolorowych w bajkowych kształtach, wprost idealnych do dziecięcego pokoju). Nawilżacze dla dzieci powinny nie tylko nawilżać powietrze, ale również posiadać dodatkowe funkcje, takie, jak oczyszczanie powietrza z alergenów, kurzu czy roztoczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *