Kuchnia wymaga dużo cierpliwości podczas stylizacji. Podobnie jest w przypadku wyboru poszczególnych urządzeń, które będą nie tylko ozdobami, ale tak w pełni funkcjonalnym wyposażeniem. Stylizując kuchnię można dobrać płytę tak, aby korzystała z gazu, posiadała tradycyjne palniki oraz była uruchamiana elektrycznie. Wybór płyty grzewczej nie należy do najłatwiejszych. Przy jej wyborze należy wciąć kilka kwestii pod uwagę, aby dokonać jak najlepszego zakupu.

Jaką płytę grzewczą wybrać?

Kupując nowe mieszkanie, należy zwrócić uwagę na to, czy do kuchni podłączona jest sieć gazowa. W większości nowych mieszkań dostępna jest wyłącznie energia elektryczna i do gotowania będzie niezbędny sprzęt o zasilaniu elektrycznym. Twoje nowe lokum posiada piękną kuchnię, ale bez dostępu do gazu? Najlepszym rozwiązaniem na brak gazu jest płyta elektryczna, która w dłuższej perspektywie czasu jest tańsza oraz bezpieczniejsza. Nowoczesna aranżacja wnętrz nie odpowiada każdemu gustowi dlatego do wyboru mamy również płytę gazową z palnikami. Gaz także ma inne walory w postaci uzyskiwanego smaku, który odbiega od potraw przyrządzanych na płytach indukcyjnych. Na rynku dostępne są również płyty indukcyjne z dwoma lub z czterema polami grzewczymi.

Płyta elektryczna

Płyty elektryczne wypierają powoli tradycyjne kuchenki, gdyż posiadają wiele niekwestionowanych atutów. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Nie wytwarzają szkodliwych produktów procesu spalania. W przypadku płyt elektrycznych nie ma możliwości zatrucia się czadem. Odpada także konieczność konserwowania i sprawdzania instalacji gazowych. Brak procesów spalania powoduje, że ilość tlenu w pomieszczeniu jest stała, co niweluje konieczność wentylacji pomieszczenia do minimum. Płyty nie zostawiają także powonienia ulatniających się gazów, co sprawia, że gotowanie jest o wiele przyjemniejsze niż na kuchenkach gazowych. Płyty działają w sposób termiczny, ogrzewając wyznaczone pola do temperatury, która pozwala na rozpoczęcie gotowania. Płyty elektryczne sterowane są w sposób manualny przez panele, które regulują wysokość temperatury. Do wyboru mamy tutaj płyty ceramiczne i indukcyjne:

Płyta indukcyjna

Płyty indukcyjne do zabudowy to odmiana płyt elektrycznych zasilanych prądem sieciowym. Różnią się przede wszystkim od tradycyjnych płyt grzewczych sposobem funkcjonowania. Płyta indukcyjna nie nagrzewa naczynia bezpośrednio temperaturą własną, a wytwarza pole elektromagnetyczne, którego obieg wokół naczynia prowadzi do jego rozgrzania. Płyta indukcyjna jest bezpieczniejsza, ponieważ nagrzewa się tylko wtedy, gdy ustawione jest na niej naczynie i nie wytwarza wysokiej temperatury na powierzchni własnej. Płyta indukcyjna jest także bardzo efektywna, dlatego że ma znacząco niższy pobór prądu względem tradycyjnej płyty elektrycznej i o 50% szybciej rozgrzewa naczynia.

Ranking płyt indukcyjnych do zabudowy

PozycjaNazwaCena
1Electrolux EHH6240ISKSprawdź cenę
2Electrolux EHH16340FKSprawdź cenę
3Bosch PIF651FB1ESprawdź cenę
4Samsung NZ64K5747BK
Sprawdź cenę
5Beko HDMI 32400 DTX
Sprawdź cenę

Płyta ceramiczna do zabudowy

Płyty elektryczne do zabudowy to urządzenia zasilane energią elektryczną, które po zabudowie równają się z blatem i tworzą estetyczną całość z aneksem. W przeciwieństwie do kuchenki płyta nie zajmuje dużo miejsca, a jej gabaryt zależny jest także od ilości pól grzewczych. Mniej wymagające osoby stylizujące kawalerkę mogą zdecydować się na wariant z dwoma polami grzewczymi. Na potrzeby rodzinne zalecana jest płyta z czterema polami grzewczymi. Płyty elektryczne sterowane są zazwyczaj elektronicznie przez panel, na którym można ustawiać moc grzewczą czy planować czas gotowania. Funkcjonalność płyty zależna jest od modelu oraz producenta.

Ranking płyt ceramicznych do zabudowy

PozycjaNazwaCena
1Bosch PKE611FP1ESprawdź cenę
2Bosch PKE611B17ESprawdź cenę
3Bosch PKF375FP1E
Sprawdź cenę
4Candy CDH 30
Sprawdź cenę
5Akpo PKA 30830

Sprawdź cenę

Płyta gazowo-elektryczna

Płyty gazowo-elektryczne posiadają jeden duży palnik, dwa średnie oraz jedne mały. Związane jest to z mocą grzewczą, czyli im większy palnik, tym większa moc. Zaletą płyt gazowo-elektrycznych niewątpliwie jest możliwość gotowania na ogniu, co zmienia nieco smak potraw w opinii ekspertów. Bukiet smaków jest bardziej wyrazisty i łatwiejszy do zlokalizowania przez kubki smakowe. Korzystanie z gazu jest także bardziej ekonomiczne w przypadku gospodarstw domowych. Płyty gazowo-elektryczne uruchamiane są elektrycznie i niepotrzebne jest zewnętrzne źródło ognia typu zapałki lub zapalniczka. Poza automatycznym zapłonem urządzenia mają wbudowane czujniki gazu. W przypadku braku ognia lub wygaśnięcia gaz jest odcinany, aby nie nagromadziło się jego duże stężenie zagrażające zdrowiu.

Ranking płyt gazowo-elektrycznych

PozycjaNazwaCena
1Electrolux EGD6576NOKSprawdź cenę
2Amica GC0220 / PCG2.2ZpZtRSprawdź cenę
3Freggia HA622VGB
Sprawdź cenę
4Gorenje KC 621 UUSC
Sprawdź cenę
5Teka IG 620 2G AI AL
Sprawdź cenę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *