Wybór pralki to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. W najprostszy sposób możemy podzielić je na pralki ładowane od frontu lub od góry. Wśród nich znajdziemy również pralki typu Super slim lub Slim. Zanim zdecydujesz, jaką pralkę kupić, dokładnie zmierz miejsce, w którym planujesz ją postawić Pamiętaj, że pralka nie będzie stała bezpośrednio przy ścianie, ponieważ ma przyłącze wody zazwyczaj o długości 6–8 cm.

Na co zwrócić uwagę kupując pralkę

Dokonując zakupu trzeba upewnić się, na ile lat udzielana jest gwarancja. W przypadku dużej rodziny ilość prań w tygodniu będzie większa. Spore znaczenie dla oszczędności wody ma klasa energetyczna urządzenia. Warto zwrócić uwagę, czy w danym modelu dostępne są programy krótkiego prania, trwającego kilkanaście minut. Niektóre urządzenia wyposażone są w technologię, zapewniającą stuprocentowe wykorzystanie zastosowanego detergentu. Kolejny aspekt to pobór energii. Tutaj często występują różnice między modelami i markami w obrębie jednej klasy energetycznej. Trzeba to również uwzględnić. Nie bez znaczenia pozostaje także prędkość wirowania – większa prędkość to bardziej suche rzeczy po wyjęciu z pralki.

Pojemność bębna

W zależności od tego, ile osób liczy Twoja rodzina i jak często robisz pranie w ciągu tygodnia, możesz wybrać pralkę z bębnem o wielkości załadunku odpowiedniej do potrzeb. Na rynku są dostępne pralki o pojemności:

Załadunek jako istotny aspekt przy wyborze

Gdy w domu jest gromadka maluchów, szybciej zbiera się odpowiednia ilość rzeczy do wyprania. Dobrze, gdy ubranka te mogą być prane osobno. Niektórym zależy jednak na tym, aby móc prać ubrania dzieci i dorosłych razem. Znaczenie ma tu pojemność bębna. Na wstępie warto zdecydować się na typ pralki: czy ma ona być ładowana od góry, czy też z przodu? Ten drugi typ jest dużo bardziej pojemny, wsad może wynosić nawet 7 czy 8 kg. Znaczenie ma również wielkość otworu. Odpowiednia jego średnica pozwoli na bezproblemowe pranie i wyjmowanie z bębna koca czy pościeli.

Pralka do zabudowy

Planowanie przestrzenne łazienki jest bardzo ważne, gdyż na małej przestrzeni należy zmieścić kabinę lub wannę, umywalkę, a często szafkę i pralkę. Aranżacja niewielkiego pomieszczenia czasem wymaga sprytu i koncepcji. Pralki do zabudowy umożliwią stylizację łazienki w wymarzony sposób.Pralki do zabudowy można schować tak, aby tworzyły integralną całość z kabiną prysznicową lub umeblowaniem typu komoda i szafka łazienkowa. Front zabudowy jest zintegrowany stylem z pozostałym umeblowaniem. Oczywiście zabudowa sprzętu nie wyklucza jego funkcjonalności. Sprzęt AGD do zabudowy, w tym wypadku pralka, posiada identyczne funkcje, jak wolnostojące odpowiedniki. Szybkość obrotów na minutę, klasa energetyczna, pojemność czy funkcje programatora zależne są od wybranej marki lub modelu. Wiele pralek do zabudowy posiada funkcje także czasowe. Programator nie tylko ustala temperaturę, czas długości prania, ale także pozwala zaplanować godzinę, na którą wytyczony zostanie koniec czynności.

Pralka ładowana od góry

Pralka ładowana od góry to jeden z najpopularniejszych modeli pralek. Urządzenia tego typu mają około 45 cm szerokości, dlatego wybierane są do mniejszych pomieszczeń. Kolejnym plusem takiego sprzętu jest to, że nie musimy wygospodarować miejsca na otwieranie drzwiczek, ponieważ pokrywa ładująca znajduje się na górze urządzenia.

Pralki o wsadzie od 6 do 8 kg

Pralka dla dużej rodziny

W Polsce żyje sporo rodzin wielodzietnych. Mając w domu gromadkę maluchów trzeba dobrze zarządzać domowym budżetem. Każdy większy zakup, jak np. kupno nowej pralki, warto dobrze rozważyć. Pod uwagę należy brać wiele czynników. Kupno urządzenia, jakim jest pralka, nie jest prostą sprawą. Wiedząc jednak, na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę, łatwiej jest dokonać trafnego wyboru, z którego cała rodzina będzie zadowolona. Jak zatem kupować pralkę dla sporej rodziny?

Programy uwzględniające najmłodszych domowników

Jak wiadomo, dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie detergentów. Ważne jest, aby pralka była wyposażona w specjalny program, który zapewni dokładne płukanie dziecięcych ubranek. Wiele marek, takich jak Beko czy Hotpoint Ariston ma taki program. Dzięki niemu zapewniona jest perfekcyjna higiena małych ubrań i skuteczne dopieranie resztek detergentu. Dobra pralka dla dużej rodziny wyposażona jest również w system, blokujący programator na czas prania oraz zapobiegający przypadkowemu otwarciu drzwiczek przez dziecko. Gdy w domu jest noworodek czy niemowlak, który dużo śpi, ważnym czynnikiem jest również cicha praca urządzenia.

Intuicyjna pralka

Przy zakupie warto zwracać uwagę na to, czy panel, służący do obsługi, jest w języku polskim. Powinien on być również intuicyjny i niezbyt skomplikowany. Ułatwi to korzystanie z urządzenia wszystkim domownikom – nawet starsze dzieci czy nastolatki będą mogły nastawiać pranie. Przydatną funkcją jest możliwość ustawienia, o której godzinie ma się rozpocząć pranie. Dzięki temu możliwe będzie, aby mieć wyprane i odwirowane ubrania po powrocie z pracy. Nowoczesne modele pozwalają nawet na zdalne sterowanie poprzez smartfona.

Ranking pralek dla dużej rodziny

PozycjaNazwaCena
1Pralka LG F4J7FH1WSprawdź cenę
2Pralka Bosch WVG30460PLSprawdź cenę
3Pralka Electrolux EWT11262ILWSprawdź cenę
4Pralka Samsung WD80J5A10AWSprawdź cenę
5Pralka Hotpoint-Ariston AQD1070DSprawdź cenę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *