Oszczędzanie wody to nie tylko trend, nie tylko myślenie ekologiczne. To także myślenie o własnym portfelu. Przecież im mniej wody zmarnujemy, tym więcej pieniędzy pozostanie w portfelu. A sposoby na oszczędzanie wody są niezwykle proste, a pozwalają oszczędzić nawet połowę marnowanej dotychczas wody. Przede wszystkim ważne, by mieć zainstalowany odpowiedni sprzęt.

Od czego zacząć w domu

 1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania
 2. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Warto zainwestować w nowy rezerwuar w wc, który ma opcję spłukiwania trzema lub sześcioma litrami. W ten sposób nie musimy spłukiwać pełną porcją wody za każdym razem – czasem nie jest to konieczne.
 3. Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.
  Do kąpieli napełniaj wannę w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.
 4. Zakręcaj krany (kapiąca woda to zaledwie kilka litrów dziennie, ale w skali miesiąca czy roku są to ilości znaczące). Zainwestuj w sprawne perlatory (myjąc ręce czy naczynia pod bieżącą wodą warto pamiętać o tym, że sprawny perlator pozwala zaoszczędzić nawet połowę wody, zużywanej podczas tych czynności). Następnym etapem jest rozsądne korzystanie z umywalki czy prysznica. Myjąc zęby czy biorąc prysznic ważne, by zakręcać wodę, kiedy nie płuczemy. Procedura powinna wyglądać następująco: odkręcamy wodę, by nawilżyć (ciało lub jamę ustną), zakręcamy, mydlimy lub pastujemy, odkręcamy wodę, by spłukać. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić ponad połowę wody, którą w innym razie byśmy spuścili w odpływie.
 5. Zainwestuj w oszczędną, nowoczesną pralkę czy zmywarkę, które zużywają mniej wody przy tej samej ilości prania czy mycia. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne lub ustaw program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
 6. Kiedy zmywasz naczynia ręcznie napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
 7. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.

  Od czego zacząć na ogródku

  Posiadając ogródek warto pamiętać, że podlewanie zużywa olbrzymie ilości wody, ale jeśli nie używamy w domu detergentów, możemy do podlewania wykorzystać wodę z pralki, czy nawet spod prysznica. Najbardziej oczywistym jednak rozwiązaniem jest używanie w tym celu deszczówki. Warto posiadać na terenie zbiornik na deszczówkę, połączony z rynnami, w celu szybszego napełniania. Ważne też, by zbiornik znajdował się w jak najwyższym punkcie terenu, a najlepiej na podwyższonym postumencie. W ten sposób nie będzie potrzeba żadnej pompy, by podlewać rośliny wężem ogrodowym za pomocą kraniku umieszczonego w dolnej części zbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *