Wielofunkcyjny robot kuchenny ugotuje na parze, wyrobi ciasto, rozetrze i poszatkuje warzywa, a nawet rozdrobni, zmieli i sproszkuje najtwardsze produkty takie jak orzechy. Ten kuchenny pomocnik wykona najbardziej żmudną pracę. Z jego pomocą przygotujesz przystawki, obiady desery i kolację, a to wszystko z dużą oszczędnością czasu. O termomikserach słyszał już chyba każdy. Posiadając go w domu, chwalimy się praktycznie od razu, ze względu na wygodę i łatwość korzystania. Kupując takie urządzenie, robimy dobrą inwestycję na kilka lat.

Zobacz urządzenia wielofunkcyjne, które sprawdzą się w twoim domu:

Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie robotów kuchennych, bardzo ważna jest wielkość miski, aby mogła pomieścić odpowiednią dla nas porcję, w zależności czy mamy sporą rodzinę, czy przygotowujemy posiłki jedynie dla siebie bądź dwóch osób. Jeśli wystarczy nam porcja przeznaczona dla dwóch maksymalnie trzech osób, z pewnością zadowoli nas pojemność dwóch litrów. Natomiast gdy chcemy przygotować coś dla większej ilości osób, miska o pojemności czterech litrów będzie znacznie lepszym wyborem. Kolejną bardzo istotną kwestią jest panel sterowniczy. Powinien być jak najbardziej intuicyjny i prosty. Książka kucharska dołączona do urządzenia to kolejny ogromny plus. Próbowanie wszystkich przepisów metodą prób i błędów lub wyszukiwanie ich za każdym razem na forach internetowych, zajmuje zbyt wiele czasu i marnuje go, a także marnuje niepotrzebnie produkty spożywcze, z których coś nie wyjdzie. Robot kuchenny, który ma wbudowaną wagę, ma całkiem sporą przewagę nad innymi. Dzięki temu nie używamy niepotrzebnie zbyt wielu naczyń do odmierzania odpowiednich porcji poszczególnych składników ani posiadać osobnej, dodatkowej wagi kuchennej.

Funkcje dodatkowe

Niektóre z robotów kuchennych posiadają wbudowane przepisy i są zautomatyzowane, dzięki czemu można w nie wgrać przepisy, które zostaną zastosowane. To bardzo wygodna i ciekawa opcja. Jakość wykonania jest bardzo istotna. Elementy wykonane ze stali nierdzewnej są gwarancją na długie i efektywne korzystanie z urządzenia bez konieczności ciągłego wymieniania lub nawet kupowania całkowicie nowego produktu. Dlatego, aby zapewnić sobie wieloletnie używanie, naprawdę warto zwrócić uwagę na jakość wykonania.

Jeśli nasz robot kuchenny posiada spory wybór końcówek to ogromny plus. Możemy dowolnie je wykorzystywać do bardzo różnych przepisów. Przekładanie i zmienianie ustawień lub właśnie końcówek jakie może mieć wielofunkcyjny robot kuchenny, daje duże pole do próbowania nowych i niecodziennych funkcji. Ustawienia temperatury są również bardzo ważne. Sposób nagrzewania i wysokość temperatury, do której wielofunkcyjne roboty potrafią podgrzewać, mogą znacznie powiększyć zakres ich możliwości. Czasami różnica tylko 10 stopni, jest naprawdę sporą zmianą i pozwala na znacznie więcej. Prędkości mieszania w znacznej większości robotów kuchennych możemy ustawiać sami, w zależności od tego, czego potrzebujemy od naszego urządzenia. Możliwość grzania bez mieszania jest istotna przy przepisach na ciasta, które potrzebują wyrosnąć w spokoju w podwyższonej temperaturze. Dlatego warto zwrócić na to uwagę przy wyborze naszego urządzenia przed zakupem.

Tańszy odpowiednik robota gotującego

Popularne Thermomixy kojarzą nam się jednak z podejrzaną formą sprzedaży i naprawdę wysoką ceną. Jednak to nie wszystko, są na rynku dostępne inne roboty kuchenne, które są doskonałym wyborem i świetnie sprawdzą się w naszej kuchni.

Najtańsze urządzenia około 160-170 złotych. Jeśli chodzi o wielofunkcyjne roboty kuchenne, można kupić już za kilkaset złotych:

  • do 300 zł– robot kuchenny o mocy nawet do 800 W, z 10000 obr/min, z bogatym wyposażeniem dodatkowym np. tarcze do frytek lub plasterków, trzepaczka do ubijania, sokowirówka, noże metalowe,
  • do 500 zł– robot kuchenny o mocy nawet do 1000 W, z kilku stopniową regulacją prędkości, trybem pulsacyjnym i bogatym wyposażeniem pozwalającym na wykonanie wielu czynności kuchennych: od krojenia, przez mieszanie ciasta, po wyciskanie cytrusów.

Łatwe gotowanie z robotem

Podsumowując, gotowanie jest bardzo przyjemną czynnością i prawie każdego człowieka można tego nauczyć. Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzanie czasu z rodziną lub przyjaciółmi na wspólnym przygotowywaniu posiłków. Jednak nie każdy musi lubić wielogodzinne spędzanie czasu w kuchni i brudzenie się podczas mieszania, siekania, obierania, a następnie czekania bardzo długo aż coś się ugotuje. Wielofunkcyjny robot kuchenny może znacznie ułatwić nam codzienne obowiązki, wykonując większość prac kuchennych za nas. To także świetna alternatywa dla spędzania czasu w gronie przyjaciół lub najbliższej rodziny, który można wykorzystać na długie rozmowy lub rozrywki, a nie tylko myślenie o gotowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *