Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się ile czasu i własnej energii tracisz, wywieszając mokre, ciężkie pranie? Pościel, grube ręczniki, które zimą schną kilka dni, zmieniają Twoje mieszkanie w jeden wielki namiot? Czas ułatwić sobie życie i zainwestować w „święty spokój”, czyli suszarkę kondensacyjną. Modeli dostępnych na rynku jest bardzo dużo, dlatego najlepiej szukać takiej, która będzie maksymalnie dopasowana do Twoich potrzeb.

Jak działa suszarka bębnowa?

Jak sama nazwa wskazuje, suszarka kondensacyjna pracuje kondensując parę w wodę. Para powstająca podczas suszenia ubrań zmienia się, czyli kondensuje, w wodę i gromadzi się w specjalnym zbiorniku, który należy regularnie opróżniać. Dla własnej wygody warto zwrócić uwagę na jego pojemność przy zakupie suszarki – większa pojemność zbiornika zmniejsza częstotliwość jego opróżniania. Suszarka tego typu sprawdzi się niemalże wszędzie, gdyż nie trzeba się martwić o odprowadzenie pary wodnej. Ważne jest, iż wilgoć pobierana z ubrań, nie dostaje się do pomieszczenia, w którym się znajduje. Oznacza to również, że można ją umieścić tam, gdzie para wodna mogłaby być szkodliwa. Niektóre modele suszarek kondensacyjnych mają możliwość podłączenia do kanalizacji, co oznacza, iż problem opróżniania zbiornika mamy z głowy. Jednak element za to odpowiedzialny nie zawsze jest częścią suszarki i może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła

Ten rodzaj suszarek charakteryzuje się przede wszystkim znacznymi oszczędnościami, jeżeli chodzi o zużycie energii. Zalicza się je do klasy energetycznej A lub niektóre modele do jeszcze wyższej. Dzięki pompie ciepła może wykorzystywać nawet do 50% mniej energii w stosunku do zwykłej suszarki kondensacyjnej. Temperatura suszenia w tym przypadku również jest znacznie niższa, niż w innych suszarkach. Dzięki temu możemy jej używać do suszenia delikatnych tekstyliów. To wszystko jest możliwe przez specyficzne działanie, polegające na ogrzaniu powietrza, a następnie jego schłodzeniu. Pozwala to na stworzenie zamkniętego obwodu, chroniącego przed utratą energii cieplnej. Dodatkowe funkcje, które posiada ten rodzaj suszarki, to między innymi możliwość kontrolowania temperatury oraz pozostałej wilgoci, praca bębna w dwóch kierunkach, stopniowe schładzanie prania oraz faza, która pozwala chronić przed wygnieceniami.

Suszarka kondensacyjna z funkcją pary

Ten typ suszarki pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej czasu, gdyż funkcja pary sprawia, że po zakończeniu programu, pranie będzie nie tylko suche, ale też wyprasowane. Para powoduje usunięcie zagnieceń niezależnie od stopnia wilgoci ubrań. Oznacza to, że działa również na zarówno na ubrania suche, jak i mokre. Para wykorzystywana do „prasowania” pochodzi ze wcześniejszego etapu, czyli suszenia. Suszarka kondensacyjna z funkcją pary może być również wykorzystana do usunięcia nieprzyjemnego zapachu z tkanin, czy tekstyliów. Podczas pracy bęben suszarki nie obraca się, dzięki czemu, podobnie jak w przypadku suszarki kondensacyjnej z funkcją pompy ciepła, możemy jej używać do delikatniejszych materiałów, czy tkanin. Pranie jest po prostu suszone gorącym powietrzem.
suszarka bębnowa

Co odróżnia suszarkę kondensacyjną od pralko-suszarki?

– Pierwszą, oczywistą różnicą jest fakt, iż suszarka nie wypierze ubrań, jest osobnym sprzętem przeznaczonym do suszenia. Wiąże się to z koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca w domu. Natomiast pralko-suszarka zadba o czystość i suchość ubrań.

– Suszarka z pewnością jest bardziej efektywna, jeżeli chodzi o suszenie prania. Po wyciągnięciu ubrań z pralko-suszarki, często okazuje się, że te wciąż są mokre i, mimo że program suszenia zakończył się, to trzeba wybrać program jeszcze raz albo wywiesić pranie.

– Zwykłe suszarki kondensacyjne są zwykle mniej efektywne pod względem zużycia energii. Większość pralko-suszarek należy do klasy energetycznej A, gdzie suszarki kondensacyjne należą zwykle do klasy C. Jednak decydując się na suszarkę kondensacyjną z funkcją pompy ciepła, można znaleźć modele reprezentujące klasę A+, a nawet A+++.

– Po wyciągnięciu prania z pralko-suszarki można się spodziewać długiej zabawy z prasowaniem, gdyż większość modeli nie posiada funkcji usuwania zagnieceń tak jak np. suszarka kondensacyjna z funkcją pary. Oczywiście można taką znaleźć na rynku, ale wiąże się to z większymi kosztami, a jakość funkcji nie dorównuje tej, którą można się cieszyć, posiadając suszarkę.

– Po wyciągnięciu prania z suszarki kondensacyjnej, jest ono jedwabiste, napowietrzone i pachnące. Aż tak silnego efektu nie uzyskamy dzięki pralko-suszarce.

Małe mieszkanie, a suszarka kondensacyjna?

Istnieje możliwość zamontowania suszarki na specjalnym stelażu, bezpośrednio nad pralką (nigdy odwrotnie!). Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca, a jednocześnie cieszyć się świeżym i jedwabistym praniem.

Dlaczego suszarka kondensacyjna to dobre rozwiązanie?

– Chroni mieszkanie przed wilgocią
– Nadaje się do każdego pomieszczenia
– Minimalne wymagania montażowe, bez interwencji budowlanych
– Pozwala się cieszyć pięknym, świeżym zapachem ubrań
– Ubrania z suszarki wyciągamy miękkie, jedwabiste i napowietrzone
– Ubrania nie wymagają prasowania po zastosowaniu odpowiedniego programu
– Suszarka kondensacyjna pozwoli Ci zrobić sobie przerwę na kawę, w czasie, w którym powinieneś wieszać pranie

Suszarka wywiewowa

Inaczej może być nazywana suszarką ewakuacyjną lub wentylacyjną. Suszarka wywiewowa do wykonania swojego zadania pobiera powietrze z pomieszczenia oraz je ogrzewa. Następnie ogrzane już powietrze trafia do bębna z praniem. Ten typ suszarki wykorzystuje najprostszą metodę odprowadzania pary wodnej, przez specjalny wąż do pomieszczenia, w którym się znajduje lub do kanału wentylacyjnego. Jednak w tym drugim przypadku muszą zostać przeprowadzone wcześniejsze prace budowlane, które pozwolą zainstalować rurkę wentylacyjną, co może stanowić problem w niektórych budynkach. Z tego wynika, że ten typ suszarki nie nadaje się do pomieszczeń, w których nadmiar wilgoci może stanowić problem, a nie ma możliwości połączenia jej z kanałem wentylacyjnym.

Stojąc przed wyborem suszarki wywiewowej lub kondensacyjnej powinniśmy wziąć pod uwagę nasze warunki mieszkalne. Pierwszy typ wymaga pewnych prac budowlanych, aby uchronić pomieszczenie przed nadmierną wilgocią, która może być uciążliwa w małych łazienkach współczesnego budownictwa. Alternatywą może być ustawienie jej bezpośrednio pod kratką wentylacyjną, jednak to nie uchroni pomieszczenia przed wilgocią, jedynie je zminimalizuje. Suszarki kondensacyjne możemy ustawić w dowolnym miejscu, gdyż wilgoć pobierana z ubrań, nie dostaje się do pomieszczenia.
Z drugiej strony, jeżeli nie dbamy o wilgoć, suszarki wywiewowe są zdecydowanie tańsze, niż suszarki kondensacyjne.

Warto też zastanowić się, czego oczekujesz, kupując suszarkę. Czy chcesz, tylko aby pranie było suche? Czy może chcesz też, aby było też uprasowane? A może zależy Ci na używaniu jej do delikatnych materiałów? Funkcji w suszarkach można znaleźć wiele i też warto brać je pod uwagę, wybierając tego typu sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *