Istnieje bardzo wiele elementów wyposażenia kuchni, które warto zawsze mieć pod ręką. Te proste z pozoru urządzenia pozwalają nam na przygotowywanie szybkich i pysznych posiłków, co w naszej wiecznie zabieganej codzienności jest bardzo cenne. Przykładem takiego wyposażenia są tostery i opiekacze. Od lat cieszą się one wielką popularnością i dziś spotkać je można w niemalże każdej polskiej kuchni. Trudno jednak jest się temu dziwić – w końcu kto nie uwielbia pysznych tostów na śniadanie lub kolację?

Jaki toster kupić?

Dziś na rynku możemy znaleźć wiele różnych modeli i typów tosterów. Warto zainteresować się nimi nieco bliżej, bowiem poszczególne modele tych urządzeń mogą być przeznaczone dla osób z zupełnie innymi potrzebami. Jedynie jeśli poświęcimy na to trochę czasu będziemy wiedzieli, czym powinien charakteryzować się dobry toster i jakich funkcji powinniśmy tu szukać. Poszczególne rodzaje tosterów różnią się między innymi stopniem zaawansowania oraz wyborem funkcji, jakie mogą nam zaoferować.

Toster tradycyjny

Na pierwszy plan wysuwają się tu tostery tradycyjne, które są najbardziej podstawową odmianą tego urządzenia. Są one nieduże, praktyczne i tanie zarówno w zakupie, jak i użytkowaniu. Standardowo pozwalają na opiekanie dwóch kromek poziomo, choć oczywiście istnieją również nieco większe modele.

Tradycyjny toster w stylu retro

Ranking tosterów tradycyjnych

PozycjaNazwaCena
1Toster Bosch TAT3A011Sprawdź cenę
2Toster Philips HD2586/20Sprawdź cenę
3Toster Zelmer TS1710 / ZTS1710Sprawdź cenę
4Toster Zelmer TS1710 / ZTS1710Sprawdź cenę
5Toster WMF 0414090011Sprawdź cenę

Toster poziomy do kanapek

Nieco bardziej zaawansowane są tostery poziome. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się przede wszystkim ułożeniem chleba w środku. Dzięki położeniu poziomemu w takich tosterach można przygotowywać tosty z dodatkowymi składnikami.

Toster tunelowy

Najbardziej zaawansowanym rodzajem tych urządzeń są tostery tunelowe. Odznaczają się one bardzo wysoką wydajnością i pozwalają na przygotowywanie wielu tostów jednocześnie. Teoretycznie modele te przeznaczone są dla lokali gastronomicznych, gdzie owa wydajność jest niezwykle istotna. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować nieco i kupić coś takiego do własnej, domowej kuchni. Jest to świetna propozycja dla dużej rodziny.

Klasyczny opiekacz zamykany

Nieco innym urządzeniem często utożsamianym z tosterami jest opiekacz. Być może nie będzie dużą przesadą stwierdzenie, że to właśnie opiekacze cieszą się największą popularnością w Polsce i są u nas najczęściej spotykane. Mają formę zamkniętą i, w odróżnieniu od wcześniej wymienionych urządzeń, pozwalają na przygotowywanie dwóch połączonych kromek chleba z dodatkami.

Ranking opiekaczy

PozycjaNazwaCena
1Opiekacz Tefal SM1552Sprawdź cenę
2Opiekacz Tefal SW852D12Sprawdź cenę
3Opiekacz TEESA TSA3221Sprawdź cenę
4Opiekacz Severin SA2968Sprawdź cenę
5Opiekacz Clatronic ST 3629Sprawdź cenę

Czym kierować się podczas zakupu tostera

Przy wybieraniu tostera najlepiej jest po prostu kierować się własnymi preferencjami i potrzebami. Sami wiemy, jakie tosty preferujemy i z czym chcemy je najczęściej przygotowywać. Warto zainteresować się również modelami z nieco mniej standardowymi, ale bardzo ciekawymi dodatkami. Niektóre tostery posiadają na przykład dodatkowe półki na przygotowywanie jajek sadzonych lub są wyposażone w specjalne nakładki pozwalające na opiekanie również bułek. Jeśli chodzi o jakość i niezawodność urządzenia, tu najlepiej jest kierować się opiniami dostępnymi w internecie. Tostery są oferowane przez dziesiątki firm na rynku, zarówno niewielkie przedsiębiorstwa jak i czołowych producentów na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *